Arizona-Los Alamos Days 2022

On AUGUST 15-16, 2022 , the Program in Applied Mathematics will host the Los Alamos - Arizona Days Conference. The event will be held in person at the Center for Nonlinear Studies at Los Alamos National Lab and online via Webex:
https://lanl-us.webex.com/lanl-us/j.php?MTID=mc7be7c2b46b410bb7390d5197834ec62   
Meeting number (access code): 2454 423 3975     Meeting password: xnMypZGr583

There will be 4 topic sessions: Computer and Data Science, Fluid Mechanics, Materials Science, and Biological Applied Math  ALL TIMES ARE MOUNTAIN STANDARD TIME; The tentative schedule is as follows:

Monday, AUGUST 15, 2022

7:00-9:00am  UArizona participants pickup badges @ Badge Office

WELCOME
9:00-9:15

 

  • Betsy Cantwell, University of Arizona Senior Vice President for Research & Innovation (Webex)
  • ARIC HAGBERG, Deputy Division Leader, Computer, Computational, and Statistical Sciences Division at LANL (also alumni and affiliate of AM@UArizona)
SESSION 1:
COMPUTER & DATA SCIENCE
9:15-12:15pm
DANIEL BURRILL, NATALIE KLEIN, NISHANT PANDA (LANL) & MICHAEL "Misha" CHERTKOV (UA)
9:15-9:35 Michael "Misha" Chertkov (UA) Graph and Agent Models of Pandemics (Viral and Social)
9:35-9:55 Michael Tynes (LANL)

The Surprising Effectiveness of Topology in the Chemical Sciences

9:55-10:15 Dan Van Boxel (UA) Born in a BARN: Bayesian Additive Regression Network
10:15-10:25 10 minute break
10:25-10:45 Kellin Rumsey (LANL) Discovering Active Subspaces for High-Dimensional Computer Models
10:45-11:05 Michal Kucer (LANL) On visual self-supervision and its effect on model robustness
11:05-11:25 Natalie Klein (LANL) Learning data shifts in spectroscopy via structured normalizing flows
11:25-11:45 Robert Ferrando (UA) Machine Learning for Electricity Market Clearing
11:45-12:15 Discussion Discussion of future collaborations between LANL and AM@UArizona in the areas of AI/ML/Data/CS. Panelists/provocateurs:  Aric Hagberg (CCS-DO), Nick Hengartner (CNLS), Amanda Ziemann (ISR-6), Shriram Srinivasan (T-5), Dave Osthus (CCS-6)
12:15-1:30pm Lunch Break

 

SESSION 2:
FLUID MECHANICS
1:30-4:45pm
VITALY GIRYA (LANL) & charles wolgemuth (UA)
1:30-2:00 Charles Wolgemuth (UA) The dynamics of suspensions, as motivated by biology
2:00-2:30    Matea Santiago (UA) Simulations of Chemical Concentration around Pulsing Soft Corals
2:30-3:00   Daniel Israel (LANL) Linear Stability Analysis of the RANS Equations for Transition
3:00-3:15 15 minute break
3:15-3:45 Filipe Pereira (LANL) PANS Modeling for Variable-Density and Materials Mixing Problems
3:45-4:15 Ismael Boureima (LANL) Growth of Richtmyer-Meshkov turbulence when reshocked in the same direction
4:15-4:30 Michael Woodward (UA) Physics Informed Machine Learning with Smooth Particle Hydrodynamics: Machine Learning Lagrangian Turbulence
4:30-4:45 Criston Hyett (UA) Machine Learning Lagrangian Tetrads: Reduced-Order Modeling of Turbulence

Tuesday, AUGUST 16, 2022

SESSION 3:
materials science
9:00-12:15pm
kipton barros (LANL) &  marat latypov (UA)
9:00-9:30 Reeju Pokharel (LANL) Machine learning for accelerated microstructure characterization
9:30-10:00 Nick Lubbers (LANL)

Machine Learning Parameterized Hamiltonians for Intuitive Quantum Chemistry Models

10:00-10:20 Marat Latypov (UA) Machine learning mechanical properties in relation to heterogeneous mesoscale microstructure
10:20:10:40 Jessica Lalonde (LANL) Machine Learning for Predicting Chemistry- and Environment-Dependent Degradation Behavior of Biopolymers
10:40-10:55 15 minute break
10:55-11:15 Javier Estrada (LANL) Learning a General Model of Fluid Flow in Complex Porous Media from Large 3D arrays
11:15-11:35 Alice Allen (LANL) Machine learning of material properties: Predictive and interpretable multilinear models
11:35-11:55 Matin Sakib (LANL) Machine Learning Potentials with Long-Range Coulomb Interactions
11:55-12:15 Discussion Brainstorming  future modes of interaction in the area of materials
12:15-1:30PM Lunch Break

 

SESSION 4:
BIOLOGICAL APPLIED MATH

1:30-4:45Pm
JIM BRUNNER & eMMA GOLDBERG (LANL) & kEVIN LIN (UA)
1:30-1:50 Alexa Aucoin (UA) Interpretable feature selection for classifying context-dependent subnetworks in amygdala
1:50-2:10  Tin Phan (LANL) Modeling viral resistance to monotherapy with monoclonal antibody treatment for SARS-CoV-2
2:10-2:30 Avinash Karamchandani (UA)

Enhanced Neural Variability and Its Effect on Neural Rhythms

2:30-2:50 Julie Spencer (LANL) Distinguishing viruses responsible for influenza-like illness
2:50-3:10 Kevin Lin (UA) A principled approach to mapping cortical parameter space
3:10-3:25 15 minute break
3:25-3:45 Zach Fox (LANL) Estimating and controlling stochastic gene expression in single cells with Bayesian filtering
3:45-4:05 Anastasia Kim (LANL) LDA topic modeling and Bayesian network analysis on plant-microbiome data
4:05-4:25 Kelly Heilman (UA)

Quantifying uncertainty around forest carbon storage and uptake: a Bayesian state-space model approach

4:25-4:45 Migun Shakya (LANL)

Soil viral community dynamics along a naturally occurring organic carbon gradient in temperate desert

4:45 -  Closing Remarks & General Discussion  

 

  1. Main organizers are (Nick Hengartner/LANL, Enrique Batista/LANL - Misha Chertkov/UA).

  2. Organizers of the topical sessions are:

    • Computer & Data Science (DANIEL BURRILL, NATALIE KLEIN, NISHANT PANDA (LANL) & MISHA CHERTKOV (UA)

    • Fluid Mechanics (VITALY GIRYA (LANL) & CHARLES WOLGEMUTH (UA)

    • Materials Science  (KIPTON BARROS, SERGEI TRETIAK (LANL) &  MARAT LATYPOV (UA)

    • Biological Applied Math (JIM BRUNNER & EMMA GOLDBERG (LANL) & KEVIN LIN (UA)

If  you are interested to present a short talk or a poster session please get in contact with leaders of the respective session ASAP.